Google’ın Yeni Güneş Haritası, ABD’deki Hangi Çatının Güneş Potansiyeline Sahip Olduğunu Gösteriyor

0
714

Evinizin çatısının güneş enerji panelleri için ne kadar uygun olduğunu hiç düşündünüz mü? Google’un yeni haritası Amerikada ki evler için bu sorunun cevabını veriyor.

Bu çalışma Google’un yenilenebilir enerji çalışmalarına verdiği katkı sözünün bir parçası.Sunroof projesi olarak adlandırılan bu projede amaç Amerikadaki ev çatılarını analiz etmek, ve yenilenebilir enerji kullanmaya teşvik etmek.Proje kapsamında;

“Verilere dahil olan her bina için, hava koşullarını, gökyüzünde güneşin yılın farklı zamanlarında konumunu ve hava koşullarını göz önüne alarak, çatıdaki her bir bölümün aldığı güneş ışığı miktarını bir yıl boyunca hesaplar. Ağaçlar ve yüksek binalar gibi engellerdeki gölge ölçülür. Son olarak, tahmini güneş ışığı, güneş kurulum performansı için endüstri standardı modeller kullanılarak enerji üretimine dönüştürülür ”

Proje Sunroof, hesaplamalarının genel verilerini de tamamladı. Google , analiz edilen çatıların yüzde 79’unun güneş panelleri için yeterince gölgesiz alana sahip olduğunu bildirdi. Güneş panellerine sahip en iyi eyaletler Hawai, Arizona ve Nevada’yı yüzde 90’ın üzerinde canlılığı içeriyor. Aşağıda güneş potansiyeli bulunan en iyi 10 şehri görebilirsiniz:

Google şunu da kaydetti:

“Yukarıdaki ilk on şehir çatıdaki güneş enerjisi potansiyeline ulaştıysa, ABD genelinde 8 milyon eve enerji sağlayacak kadar enerji üretecekler.”

ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne göre, ortalama ABD evinde yılda 10,812 kWh enerji tüketiliyor . Sunroof Projesi ayrıca, güneş enerjisini kullanabilecek ilgi duyan haneler için bir tasarruf tahmin aracı ile birlikte geliyor.

Google, California merkezindeki Mountain View’da yaklaşık 10 yıl önce 1.6 MW’lık bir güneş panel sistemi kurdu. Güneş enerjisine doğru önemli adımlar atan birkaç şirketten biridir.

Cevap Yaz