Jeneratör Nasıl Alınır? Jeneratör Kabulü Nasıl Yapılır?

0
785

Çalıştığınız kuruma veya kendinize bir jeneratör satın alacaksınız ve bu jeneratörün kontrolünü ve kabulünü de siz yapacaksınız. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız okumaya devam edin.

  1. İhtiyacı Belirleyin :

Jeneratörler KVA cinsinden satılır. Ancak dökümanlarını okuyacak olursanız standby güç, prime güç ve sürekli güç gibi ifadeler görürsünüz. Bu ifadeler genelde Türkiye deki satıcıların Ali cengiz oyunlarıdır. Siz kaç KVA jeneratöre ihtiyacınız olduğunu belirlemek için en iyisi bir kaç firmadan keşif yapmasını isteyin. Yapılan keşifte sizin ana panodan geçen akım ve sayaçtan okunacak max demand gibi değerler size bir fikir verecektir. Fabrika gibi değişik yüklerin çalıştığı yerlerde güç tespiti çok teknik bir konudur. Çünkü motorlar nominal akımları örneğin 100 A olsa bile ilk kalkış anında bu akımın 3- 7 katını çekebilirler. Bu onların ilk kalkışının nasıl yaptırıldığına bağlıdır. Demeraj akımı dediğimiz bu akımlar jeneratörleri en çok zorlayan şeydir. Demerajlı yüklerde bir plan yapmalı ve cihazları bu plana göre sırayla çalıştırmalısınız. Bu ayrı bir yazı konusu daha sonra geniş bir şekilde anlatacağım. Gücü belirlediniz. Devam edelim.

2. Şartname Oluşturun  :

Şartnamesiz jeneratör satın alınmaz .Özellikle kamu kurumu için alıyorsanız mutlaka sağlam bir şartname bulmalısınız. Genelde çok satın aldıkları için bu konuda en iyisi askeriyenin şartnameleridir.

3. Fabrika Kabulu Yapın :

Aldığınız jeneratörün gerçekten size satılan gücü verip vermediğini ancak fabrika ortamında test ederek anlayabilirsiniz. Bunun için yanınızda pens ampermetre götürmeyi unutmayın.Tüm arızaları sanal olarak test edin örneğin yağ, hararet , düşük su, yüksek voltaj gibi.

4. Montaj Sonrası Kabul Yapın:

Jeneratör yerine monte edildikten sonra şebeke kesintisinde çalışıyormu, tekrar şebeke gelince devreden çıkıyormu , yağ, hararet gibi alarm durumlarında duruyormu bunlara bakmanız gerekiyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYenilenebilir Enerji Testi

Cevap Yaz